سیاه دانه:فواید و مضرات- خواص بهداشتی درمانی سیاه دانه و روغن آن

ست با نام علمی Nigella Sativa که در انگلیسی Black Seed نام دارد. در زبان عربی حبه البرکت نام دارد. پیامبر اکرم (ص) سیاه دانه را درمان هر بیماری جز مرگ می داند. از جمله خواص فارماکولوژیکی سیاه دانه ضد درد، آنتی باکتریال، ضد التهاب، ضد زخم، ضد قارچ، آنتی اکسیدان، ضد ویروسی، ضد اسپاسم و ضدکولینرژیک بودن آن و نقش آن در حفاظت از کبد اشاره کرد. در ادامه با و نیز روغن آن آشنا میشویم. بر اساس نتایج تحقیقات بر روی خواص سیاه دانه که متن کامل این مقالات را در  این پیوند می توانید مطالعه کنید، بییش از 1600 ترکیپ طبیعی با دامنه ی وسیعی از خواص در رازیانه یافت شده است. تاثیرات رازیانه روی بیماری ها و نقص های خاص بررسی شده است که در ادامه به آن میپردازیم.

albalooyi.ir
البالویی خواص سیاه دانه

دیابت نوع 2:

دو گرم دانه سیاه دانه روزانه سبب کاهش گلوکز ناشتا، کاهش مقاومت به انسولین، افزایش عملکرد سلول های بتا و کاهش میزان هموگلوبین گلیکوزیله شده (HbA1c) در نمونه های انسانی می شود.

عفونت هلیکوباکتر پیلوری:

سیاه دانه حاوی مواد ضد فعالیت هلیکوباکتر پیلوری بالینی مفید است. اثر سیاه دانه قابل مقایسه با روش درمانی ” رژیم سه دارویی” است. این روش چندین شکل دارد که یکی از آن ها مصرف سه داروی بیسموت ساب سالیسیلات، مترونیدازول و تتراسایکلین است.

صرع:

سیاه دانه از گذشته تاکنون دارای خواص ضد انعقادی بوده است. در سال 2007 طی مطالعه روی کودکان مبتلا به صرع و مقاوم در برابر دارودرمانی، عصاره مایع سیاه دانه به طور قابل توجهی تشنج را کاهش داد.

albalooyi.ir
خواص سیاه دانه آلبالویی

فشار خون بالا:

مصرف روزانه 100 و 200 ميليگرم عصاره سياه دانه، دو بار در روز، به مدت 2 ماه، كاهش فشار خون در بيماران مبتلا به فشارخون خفيف را در پی داشت.

آسم:

تیموکینون (Thymoquinon)، یکی از اجزای اصلی فعال در Nigella sativa ( سیاه دانه)، نسبت به اسپری تنفسی فلوتیکازون در یک مدل حیوانی از بیماری آسم کارآمدتر است. طبق مطالعه دیگری روی نمونه های انسانی انجام شده است، جوشانده سیاه دانه دارای اثر نسبتا قوی ضد آسمی بر راه های هوایی است.

سرطان کولون(روده بزرگ):

مطالعات سلولی نشان داده اند که عصاره سیاه دانه در مقایسه با ماده شیمیایی 5-فلوئورواوراسیل به طور مطلوبی در کنترل سرطان روده بزرگ نقش دارد. اما مشخصات ایمنی بسیار بالاتری دارد. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که روغن دانه های سیاه دانه دارای اثر مهاری قابل توجه در برابر سرطان روده بزرگ در موش ، بدون عوارض جانبی قابل مشاهده است.

بیشتر مطالعه کنید:دارچین و روغن دارچین: خواص ، مضرات و فواید- روش مصرف دارچین

albalooyi.ir
خواص سیاه دانه آلبالویی

اعتیاد به آرامبخش و مسکن ها:

مطالعه بر روی 35 معتاد به مسکن،سیاه دانه را به عنوان یک راه مؤثر در درمان طولانی مدت وابستگی به آرامبخش یافت.

آسیب های ناشی از سلاح شیمیایی:

یک مطالعه تصادفی و کنترل شده ی انسانی از مصدومان شیمیایی نشان داد که جوشانده سیاه دانه سبب کاهش علائم تنفسی، خس خس سینه، و بهبود نتیجه تست های عملکرد ریه می شود و همچنین نیاز به دارودرمانی را کاهش می دهد.

تونسیلوفارنژیت (عفونت حلق توام با لوزه) حاد:

التهاب لوزه یاحنجره (به عنوان مثال گلودرد)، که عمدتا ویروسی است.

کپسولهای سیاه دانه (در ترکیب با گیاه فیلانتوس نیروری Phyllanthus niruri) به طور قابل توجهی درد گلو ونیز نیاز به مسکن را در نمونه های انسانی کاهش می دهند.

عفونت ناشی از MRSA (استافیلوکوکوس مقاوم به متی سیلین ):

سیاه دانه دارای فعالیت ضد باکتریایی علیه سویه های بالینی استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متیسیلین است.

albalooyi.ir
زخم ناشی از MRSA

آثار مصرف روغن سیاه دانه :

روغن سیاه دانه و پوست:

ملانین در شبکیه، کروئید و اپیدرم تولید می شود که پوست را از آسیب محافظت می کند. روغن سیاه دانه با گسترش یا مهار melanogenesis (تولید ملانین)، روی پوست و دیگر سلول ها عمیقا تاثیر گذاشته و آنهارا بهبود می بخشد. برای مثال، در یک تحقیق اخیر توسط محققان ایرانی، Nigella saliva درست به اندازه ی پماد بتامتازون در التیام اگزما موثراست.

روعن سیاه دانه و مو:

یکی از منحصر بفرد ترین مزایای روغن سیاه دانه، توانایی آن برای کمک به توقف ریزش مو است. احتمال میرود این به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی قوی آن باشد. سیاه دانه با تقویت فولیکول های مو و ریشه های آن، مو را ارتقا می بخشد.

روغن سیاه دانه و کاهش وزن:

مجله دیابت و اختلالات متابولیک مقاله ای را چاپ کرد که به مطالعه ی گیاهانی با خواص ضد چاقی پرداخته. در این مطالعه کشف کرده اند که روغن سیاه دانه در میان موثرترین داروهای طبی طبیعی این گروه است. Nigella sativa ، عامل ضد التهابی شگفت آوریست برای کمک به افراد برای کاهش وزن به همان شیوه ای که به بیماران دیابتی کمک می کند.

به طور خاص، با کاهش عوامل زیر، روغن سیاه دانه به افراد زیادی برای درمان وزن بیش از حد کمک کرده است:

  • اشتها
  • جذب گلوکز در روده
  • گلوکونوژنز کبدی (تبدیل غیر کربوهیدرات ها به گلوکز)
  • سطح قند خون
  • کلسترول
  • تری گلیسرید

معجون :

خواص سیاه دانه معجون سیاه دانه و عسل معروف به معجون دوسین از داروهای ساده و در عین حال موثری هست که از قدیم در طب سنتی محبوب بوده و برای درمان بیماری های مختلفی از آن استفاده می شده است.

از اصلی ترین خواص معجون سیاه دانه این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند
 برای درمان سرماخوردگی های پی در پی مفید است.
در درمان تب های بلغمی و سوداوی تاثیر دارد.
ادرارآور است و برای مردان مبتلا به پروستات مفید است. همچنین عفونت های ادراری را درمان می کند.
برای درمان سردردهایی که مرتبط با مزاج سرد هستند مفید است.
مالیدن این ترکیب به پوست برای درمان جوش های بلغمی مفید است. توجه داشته باشید که جوش های بلغمی بدون التهاب، زیرپوستی و سفت هستند و استفاده از این ترکیب برای جوش های قرمز و پرالتهاب نتیجه عکس خواهد داد و وضع پوستتان بدتر خواهد شد.
تاثیر خوبی بر دستگاه گوارش و انگل های روده دارد.
نفخ معده و دل درد های ناشی از آن را درمان می کند.
برای پیشگیری و درمان زخم معده موثر است.
یرای بهبود بیماری های پوستی پیسی و لک مفید هست.
می تواند سنگ های کلیه و مثانه را از بین ببرد.
در روزهای پایانی بارداری به کنترل درد و افزایش توان و مقاومت مادران هنگام زایمان کمک می کند. توجه داشته باشید حتما با مشورت پزشک زنان و یا متخصص طب سنتی از این معجون استفاده کنید.
موجب افزایش شیر مادران شیرده می شود.
 از ابتلا به بیماری های مزمن و سرطان جلوگیری می کند چون اثر معجون سیاه دانه به مدت طولانی در بدن باقی می ماند
باعث کاهش عوارض داروهای شیمی درمانی بر کلیه ها می شود.
 با طبع گرم بسیار انرژی زا و باعث از بین رفتن افسردگی می شود.
مصرف یک قاشق مرباخوری از ترکیب روغن سیاه دانه و عسل خالص به نسبت مساوی باعث درمان اضطراب و تپش های قلب و تنظیم ضربان قلب می شود.
سیاه دانه دارای ماده ای هست که در بدن تولید انتی هیستامین می کند به همین دلیل برای درمان حساسیت و آسم بسیار مفید است.
 افزایش دهنده طبیعی میل جنسی
 افزایش تعداد اسپرم و درمان ناباروری حاصل از کمبود تعداد اسپرم

سیاه دانه

منبع:greenmedinfo.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *