آلوئه ورا از پیشگیری تا درمان سرطان،ایدز و یبوست- خواص و مضرات آلوئه ورا

از قرن ها پیش شناخته شده و از خواصش در حیطه های مختلف سلامت، زیبایی، پزشکی و مراقبت های پوستی استفاده شده. اخیرا نیز کاربردش در حیطه های مختلف پزشکی مورد توجه قرار گرفته.  الوئه ورا در اصل از کلمه عربی «الوئه» به معنای ماده شفاف و تلخ و لغت لاتین «ورا» به معنای حقیقی مشتق شده است. آلوئه و را از هزاران سال قبل در فرهنگ کهن و جوامع مختلف مثل یونان، مصر، جیر و… استفاده طبی نیز داشته است. الکساندر کبیر و کریستف کلمب از عصاره آلوئه و را برای درمان زخم های سربازان و نیروهای خودشان استفاده می کردند. با و خواص آن درحفظ سلامتی و زیبایی پوست و آثار درمانی آن در این مقاله آشنا شوید. بعلاوه با بایدها و نبایدها و روش مصرف آن نیز آشنا خواهید شد. 

ساختار آلوئه ورا

الوئه و را برگهای سه گوش گوشتی شکل با لبه های مورب دارد که از ۳ لایه تشکیل شده است. لایه درونی حاوی ژل شفافی است که ۹۹ درصد آن را آب تشکیل داده و بقیه آن از موادی مثل ویتامینها، لیپیدها، اسیدهای امینه و… تشکیل شده است. لایه میانی لاتکس یا همان شیره زرد و تلخ گیاه است. خارجی ترین و ضخیم ترین لایه، متشکل از ۱۵-۲۰ لایه سلولی است که پوسته گیاه را تشکیل میدهد و عملکرد حفاظتی دارد و در عین حال سنتز موادی مثل کربوهیدرات ها و پروتئینها را برعهده دارد. هر کدام از این قسمت ها کاربردهای متفاوتی در علم طب دارند.

ساختار آلوئه ورا

چه ترکیبات و ویژگی های آلوئه ورا را تا این حد خاص کرده است؟

به طور کلی، ویژگی اصلی همان محتوای بالای آب در آن است. ۹۹ تا ۹۹/۵ درصد آلوئه ورا را آب تشکیل داده . ۱ – ۰/۵ درصد باقیمانده شامل ۷۵ نوع ماده فعال بیولوژیک است که شامل ویتامین های محلول در آب یا چربی، مواد معدنی،آنزیم هاو قندهای ساده یا پیچیده است. همچنین شامل سالیسیلیک اسیدها و اسیدهای آمینه و اسیدهای ارگانیک است. در آلوئه ورا ویتامین A یا همان بتاکاروتن، ویتامین C و ویتامین E یافت می شود که برخی آنتی اکسیدان اند. الوئه و را همچنین حاوی حداقل ۸نوع آنزیم مختلف است. این گیاه حاوی کروم، مس، سلنیوم، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سدیم و روی است. بسیاری از این مواد معدنی برای عملکرد آنزیمها و محصولات متابولیک متفاوت ضروری است.حداقل ۱۲ مورد از آنتراکینون ها و نیزهورمون هایی با خواص ضدالتهابی در این گیاه موجود است. الوئه ورا حول و حوش ۲۰ اسید آمینه مورد نیاز و ۷ اسید آمینه ضروری برای انسان را نیز دارد. با نقش هر یک از این مواد در بخش آخر مقاله آشنا خواهید شد.

خواصی از آلوئه ورا که مورد تحقیق قرار گرفته اند

خاصیت التیام بخشی و بهبود زخم:

 • پلی ساکاریدها یا هورمونهای رشدی که در این گیاه است با تاثیر روی سلولهای پوستی به خصوص فیبروبلاست ها باعث تحریک فعالیت یا تکثیر آن ها شود. همچنین می تواند باعث افزایش محتوای کلاژن در بافت شود . نتیجه آن سفت شدن پوست، جمع شدن زخم و افزایش قدرت ترمیم در بافت است.
 • برخی از مواد موجود در آلوئه و را در بیماریهای مختلفی در حیطه دندانپزشکی مثلا در درمان آفتهای راجعه، سیبروز زیرمخاطی و لیکن پلان دهانی استفاده شده است.
 • نتایج برخی از مطالعات هم نشان داده مصرف ژل آلوئه و را نسبت به کرم سوختگی سیلور سولفا دیازین ۱ درصد می تواند باعث بهبود سریع تر سوختگیهای سطحی پوست شود.

خاصیت التیام بخشی آلوئه ورا

دومین مکانیسم عمده گیاه آلوئه ورا:

تاثیر آن روی پوست در معرض اشعه UV و  پرتودرمانی است.نتایج مطالعات در این خصوص متناقض است. برخی نتایج نشان داده اند ژل الوئه و را میتواند خواص حفاظتی برای پوست در معرض تابش نور آفتاب داشته باشد . همچنین استعمال موضعی گیاه آلونه ورا روش پیشگیری موثری برای آسیبهای پوستی ناشی از تابش نور آفتاب و… است. برخی مطالعات هم بی تأثیر بودن آن را نشان داده اند.

مطالعه کنید:دارچین و روغن دارچین: خواص ، مضرات و فواید- روش مصرف دارچین

تایید علمی ضد التهاب بودن آلوئه ورا

در اصل عصاره الوئه و را میتواند باعث کاهش تولید برخی عوامل التهابی اعم از پروستاگلاندین E۲ در بافت و و پوست شود. از این طریق باعث کاهش التهاب، تورم و خارش می شود. همچنین آلوئه ورا اثر خنک کنندگی هم دارد .به طور کلی آلوئه ورا و ترکیبات خوراکی یا موضعی آن میتواند در درمان زخم های بستر، زخم های فشاری، التهابات مخاطی، خشکیهای پوستی، اگزماها، درماتیت ها، آکنه و جوش صورت، لیکن پلان، سرمازدگی و درمان آفتهای دهانی نقش داشته باشد.

آلوئه ورا مرطوب کننده قوی و ضد چروک

مونوپلی ساکاریدهای این گیاه باعث حفظ رطوبت پوست می شوند و همچنین فیبروبلاست های پوست را تحریک می کنند. این باعث می شود تا کلاژن و الاستین بیشتری در پوست تولیدشود. همچنین محتویات گیاه آلوئه ورا سلولهای سطح پوست را محکم و سفت کنار هم نگه می دارند. این از فلس فلس شدن پوست جلوگیری و به نرم شدن سطح پوست کمک می کند. امینواسیدهایی که در این گیاه موجود است عامل نرمی پوست است و روی موجود در گیاه، به بسته شدن منافذ باز صورت کمک می کند.

کرم آلوئه ورا

عوارض مصرف آلوئه ورا

دراستفاده ی موضعی:

سوزش،قرمزی،گزگز یا به ندرت درماتیتهای عمومی دیده می شود.

توصیه: قبل از استفاده موضعی از آلوئه ورا روی ناحیه ی محدودی از پوست آن را امتحان کنید.

در کاربرد خوراکی:

دل درد، کرامپ شکمی،اسهال وتیره وقرمزشدن ادرار. مطالعات نشان داده اند مصرف دوزهای بسیار بالای آلوئه ورا ممکن است به موارد زیر منجر شوند:

کاهش فعالیت سیستم عصبی مرکزی، کاهش تعداد گلبول قرمز خون، آسیب به اسپرم.

استفاده از آلوئه ورا برای بانوان باردار:

بهتر است در حین شیردهی خانم ها استفاده نشود. ممکن است باعث اختلالات گوارشی شود.

تداخل دارویی:

به صورت موضعی با داروهای کورتونی مثل پماد هیدروکورتیزون.

 • مصرف خوراکی: دیگوکسین (به علت کاهش سطح پتاسیم در صورت مصرف زیاد).
 • فوروزماید که ادراراور است و برای بیماران فشارخون تجویز میشود.
 • در بیماران دیابتی: باعث افت قند خون بیشتر می شود.

آلوئه ورا خوراکی

مطالعه کنید:فواید، خواص و مضرات چای سفید – آثار چای سیاه،سبز و سفید بر بدن

آیا گیاه آلوئه و را فقط آثار مثبت پوستی دارد؟

 1. طبق مطالعات، استفاده از آلوئه ورای خوراکی در بیماران مبتلا به ایدز توانسته تعداد سلول های ایمنی مفید را بالا ببرد. این گیاه نه تنها میتواند به صورت غیرمستقیم باعث افزایش سطح ایمنی فرد شود بلکه میتو اند مستقیما  ویروسهایی مثل تبخال، ابله مرغان و انفلوانزا را غیرفعال کند.
 2. محتویات گیاه الوئه ورا میتواند از طریق مکانیسمهای مختلف مثل افزایش حرکت یا ترشح مخاطی روده ها  خواص مسهل از خودش نشان دهد.برای درمان یبوست و بواسیر به کار میرود.
 3. آلوئه ورا خواص ضدویروسی و ضدسرطانی دارد. همچنین مطالعات نشان داده برخی از ترکیبات موجود در الوئه ورا میتواند باعث مهار رشد مدیاتورهای دخیل در رشد و تکثیر عروقی شود که از این خاصیت برای درمان برخی سلولی های سرطانی، مثل سرطانهای ریه استفاده شده است.
 4. آلوئه وراخاصیت ضد عفونی کنندگی  دارد. حداقل ۸ ماده ضد عفونی کننده در این گیاه دیده شده.  موادی مثل سالیسیلیک اسیدها، گوگرد و.. که باعث مهار قارچ ها از جمله کاندیدا، باکتریها از جمله هلیکوباکتر پیلوری و همچنین ویروسها می شود. از خاصیت مهار هلیکوباکتر پیلوری در بعضی از مطالعات به عنوان یک درمان ترکیبی در معالجه ورم معده (گاستریک) ناشی از این ویروس استفاده شده است. در برخی از مطالعات ذکر شده آلوئه ورا حاوی  آنتروکینونهایی است که از نظر ساختمانی شبیه تتراسایکلین هستند. در بخشی ازمطالعات از خواص آنتی باکتریال و ضدقارچی آلوئه ورا برای جلوگیری از ایجاد شوره سر و کنترل برخی عفونتهای قارچی صحبت شده است.
 5. مصرف خوراکی عصاره الوئه ورا می تواند باعث کاهش بارز سطح قند خون ناشتا، کاهش بارز آنزیمهای کبدی و کنترل پروفایل چربی بیمار شود. یعنی کلسترول های نامطلوب LDL و تری گلیسرید را کاهش می دهد. کلسترولهای مطلوب و خوب مثل HDL را بالا میبرد.
 6. مطالعات نشان داده مصرف خوراکی عصاره آلوئه و را می تواند باعث افزایش سطح انسولین پلاسما شود .یک ماده ضد دیابت با خواص حفاظتی برای قلب و کبد و خواص ضدچربی است.

 

منبع : هفته نامه سلامت

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *